שאלות נפוצות

באיזה סימנים משתמשים, האם זה יפגע בהתפתחות השפה ועוד שאלות נוספות…

שאלות נפוצות

תחילת ההרפתקה של Baby Signs® היא חוויה מרגשת עבור הורים ומטפלים ועם זאת הרבה פעמים מלווה במספר שאלות. הנה כמה מהשאלות הנפוצות ביותר שאנו עונים על התוכנית Baby Signs®. כמובן אם אתם לא מוצאים כאן את השאלה שלכם אתם מוזמנים ליצור קשר דרך הטופס למטה.

בהחלט לא! למעשה, במחקר ארוך טווח של  Baby Signs®  (ועוד מחקרים שנערכו מאז) במימון משרד הבריאות האמריקאי שנערך באוניברסיטה של קליפורניה, מצאו בעצם את ההפך הגמור: שימוש בסימנים למעשה מקל על תינוקות ללמוד לדבר.

כאשר השוונו בין ילדים שהשתמשו בסימנים וילדים שלא, מצאנו שהתינוקות המסמנים קיבלו ציונים גבוהים יותר באופן קבוע על מבחנים סטנדרטיים של התפתחות השפה המקובלת (שבוחנים הבנה) והתפתחות שפה אקספרסיבית (אוצר מילים).

למה?

התפתחות המוח
תקשורת מחייבת חשיבה, תכנון וקבלת החלטות (למשל: “האם זה ציפור או ברווז?”). כל אחת מהפעילויות הללו מעוררת את המוח המתפתח בדרכים חשובות המכוונות את הילד בפעם הבאה. בגלל ששפת הסימנים לתינוקות מאפשרת לילדים לתקשר בגילאים צעירים להפליא, תינוקות מסמנים נהנים מהאצה של התפתחות באזור המוח הקשור לשפה.

תינוקות של Baby Signs®  “מושכים” שפה מילולית מן המבוגרים
כאשר תינוקות משתמשים בסימנים כדי להפנות את תשומת לבם לדברים, המבוגרים מגיבים בצורה טבעית עם הרבה מילים מתאימות (למשל, “נכון, את את צודקת! זה חתול! החתול בצבע שחור. הוא נראה ממש כמו החתול שלנו, נכון?“). ואנחנו יודעים שככל שתינוקות שומעים יותר את השפה, הם רוכשים את השפה מהר יותר.

תינוקות של Baby Signs®  יכולים לבחור את הנושא
לכולנו יותר קל ללמוד דברים שבאמת מעניינים אותנו. עם שפת הסימנים לתינוקות, תינוקות יכולים להפנות את תשומת לבם של ההורים לאובייקטים שמרתקים אותם, ולא רק להקשיב לדברים שההוריהם מגדירים כחשובים.

השימוש בתוכנית Baby Signs®  הוא כיף!
בדיוק כמו שללמוד לזחול כל כך מרגש שזה מעודד תינוקות ללמוד ללכת, הסימנים פותחים את התיאבון של התינוק למצוא דרכים יעילות יותר לתקשר. במילים אחרות, המוטיבציה ללמוד לדבר דווקא עולה ולא יורדת כאשר מעודדים את התינוק לתקשר עם סימנים.

יש משפחות שמתחילות ברגע שהתינוק נולד כדי לתרגל את הסימנים ולהכניס אותם ליום יום. אין עם זה שום בעיה, כמו שאנחנו מדברים עם תינוקות מהיום שהם נולדים (או אפילו קודם לכן), אנחנו פשוט לא דואגים כאשר הם לא עונים! כדאי, אבל, לקחת בחשבון שהיכולת המוטורית לסמן מתפתחת בממוצע סביב גיל 8/9 חודשים (יש תינוקות שמסוגלים לסמן אפילו מגיל חצי שנה). תתחילו מתי שנוח לכם, אין מוקדם מדי ואין מאוחר מדי.

התשובה משתנה מאוד מתינוק לתינוק בהתאם לכמה התינוק מעוניין לתקשר (יש, לדוגמא, תינוקות שמעדיפים לטפס על מדפי ספרים מאשר לקרוא ספר), התפתחות של מיומנויות קשורות (למשל זיכרון, חיקוי, תשומת לב), והתדירות שבה ההורים מסמנים לתינוק. טווח הגיל האופייני ביותר עבור הסימנים הראשונים הוא בין 10 ל-14 חודשים.

חשוב לזכור כי אצל ילדים צעירים יותר (גם בתוך טווח הגילאים האלה) ייקח קצת יותר זמן מאשר אצל ילדים גדולים יותר.

בנה של לינדה, קאי, למשל, לא הוציא את הסימן הראשון שלו עד שהוא היה בן שנה. עם זאת, כשהוא התחיל, הוא הוסיף סימנים חדשים מהר מאוד – כ-14 סימנים חדשים בתוך 3 שבועות. בסופו של דבר לקאי היה יותר מ -40 סימנים שבהם הוא השתמש באופן מאוד יעיל עד שהיה לו “פרץ מילולי” בגיל 19 חודשים (מ 7 עד 74 מילים מדוברות בחודש אחד!).

אפילו עבור תינוקות עם אוצר מילים של 50 עד 100 מילים יש עדיין מספר מילים שקשות מדי לומר (למשל, מברשת שיניים, היפופוטם). כל עוד זה המקרה – לא משנה מה הגיל של הילד – מצאנו שסימנים מתקבלים בברכה עבור כולם.

אנשים רבים שואלים האם שפת הסימנים לתינוקות של תוכנית Baby Signs®  מתבסס על שפת הסימנים של החירשים, ואם כן, איזה מהם (הרי בכל מדינה שפת הסימנים משתנה). כאשר תוכנית Baby Signs®  התחילה לראשונה בארה״ב, החוקרות חששו שהורים לתינוקות שומעים ימצאו את שפת הסימנים האמריקאי כקשה מדי ללמידה בזמן הקצר שהתינוק שלהם ישתמש בסימנים כגשר לדיבור. הן ידעו גם שתינוקות צעירים, עם הקואורדינציה המוטורית המוגבלת שלהם, לא יהיו מסוגלים להשתלט על רבים מ״צורות הידיים״ המורכבות של שפת הסימנים האמריקאת (ASL). מאחר ועבור תינוקות שומעים שפת הסימנים היא רק גשר זמני לדיבור, המטרה של Baby Signs®  תמיד הייתה לעשות את מה שהכי קל עבור תינוקות והוריהם. ההתמקדות לא היתה ללמד תינוקות שומעים שפה שנייה אלא לספק להם את הסימנים שהם יכולים להשתמש בהם בקלות רבה יותר כדי להביע את הצרכים שלהם, מחשבות, ורגשות עד שיש להם מילים. מחקרים מראים שהסימנים הקלים ביותר עבור תינוקות ועבור ההורים הם אלה שכרוכים במחוות פשוטות כאשר הם דומים לדברים שהם מייצגים (למשל אצבעות על השפתיים של “לאכול”, זרועות ישר כמו כנפיים עבור “מטוס”). הסימנים המוצגים בספרים ובמוצרים של Baby Signs® , בין אם הם משפת הסימנים האמריקאית ובין אם לא, נבחרו על סמך מה שעבד בצורה הטובה ביותר עבור תינוקות והוריהם.

בישראל, אנו תומכים בחשיבותה של שפת הסימנים הישראלית עבור הקהילה החירשת ובוודאי מבינים את ערכה בתקשורת עם קהילת החרשים. יש הורים לתינוקות שומעים שעשויים לבחור ללמד בעיקר את שפת הסימנים הישראלית שהיא לכל הדעות שפה חיונית ועשירה. ניתן לראות סרטונים של שפת הסימנים הישראלית בלינק הבא:
isl.org.il (מתוך האתר של ״המכון לקידום החרש בישראל״).

החשוב מכל, היא שאתם תבחרו מה עובד לכם הכי בקלות ובשמחה עבור המשפחה שלכם. החשיבות של תוכנית Baby Signs®  היא תקשורת, הבנה ואינטימיות בינכם לבין תינוקכם. בסופו של דבר, לא משנה באיזה סימנים אתה משתמש, אתה פותח את העולם לתינוק שלך ופותח את העולם של התינוק שלך אליך.

צור קשר