עושים ״ביי-ביי״ לחיתולים

רוצים להתחיל תהליך של גמילה מחיתולים בלי לחץ, בכיף ועם המון תקשורת?
לא חייבים לחכות! התינוק שלכם יכול ללמוד לסמן לכם שהוא צריך להתפנות עוד לפני גיל שנה! תוכנית הגמילה של Baby Signs™ פותחה על ידי שתי דוקטוריות לתפתחות הילד.

תינוק על סיר

למה להתחיל את תהליך הגמילה מחיתולים כל כך מוקדם? מה הלחץ?

זה נשמע אולי מוזר אבל אחת הסיבות העיקריות להתחיל את תהליך הגמילה מחיתולים מוקדם היא דווקא כדי להוריד לחץ! הרבה הורים חושבים שהם צריכים לחכות עד גיל שנתיים לפחות ו/או עד שהילד מדבר שוטף ומחכים שיראה להם סימנים של ״מוכנות״. מה שקורה בפועל זה שלא תמיד הסימנים האלה מגיעים או ברורים ואז יש לחץ גדול לסיים את תהליך הגמילה לפני גן עירייה בגיל שלוש.

הלחץ והחרדות סביב התהליך רק מעכבים אותו ויוצרים סביבה לחוצה ולא נעימה, גם עבור ההורה וגם עבור הילד. בעזרת שפת הסימנים לתינוקות, אפשר להתחיל את התהליך עוד לפני גיל שנה – בלי לחץ ועם המון תקשורת!

תינוק עושה ״סיר״

מה זה שפת הסימנים לתינוקות?​​

היכולת המוטורית של תינוקות לתקשר מתפתחת הרבה לפני היכולת השפתית. כמו שתינוקות לומדים לעשות ״ביי-ביי״ או ״נשיקה״ בעזרת הידיים והגוף עוד לפני שיש להם אפשרות להגיד את המילים, יש להם את היכולת ללמוד עשרות ואפילו מאות סימנים נוספים כדי לתקשר עם ההורים, המשפחה, הגננות ואפילו אחד עם השני. הם יכולים לסמן שהם רעבים וגם מה בדיוק הם רוצים לאכול, לסמן שכואב ולהראות לנו איפה, לבקש את הכדור או הדובי האהוב, לסמן שהם עצובים, שמחים או פוחדים, ועוד מלא דברים. וכל זה עוד לפני המילים!

בעזרת שפת סימנים המותאמת לתינוקות אתם יכולים להעניק לתינוק שלכם את היכולת לשתף אתכם במחשבותיו ורצונותיו. השיטה פותחה על ידי שתי דוקטוריות להתפתחות הילד לפני כ-30 שנה והוכחה מחקרית כמועילה ואפילו מקדמת את התפתחות השפה!

אפשר להתחיל לסמן מכל גיל, אך יש לקחת בחשבון שמבחינה מוטורית, תינוקות בד״כ מתחילים לסמן בין 6-11 חודשים. הסימנים עדיין רלוונטיים עד שהתינוק מתחיל לדבר שוטף.

תינוקת עושה ״עוד״

עוד סיבות להתחיל תהליך של גמילה מוקדם

 • לפני שלב המאבקים שמתחיל סביב גיל שנתיים
 • פחות זמן בחיתולים – פחות הוצאות, יותר טוב לסביבה
 • פחות עצירויות, דלקות בדרכי השתן וזיהומים מהכנסת ידיים לחיתול
 • אין עדיין תחושות בושה שמגיעים אחרי גיל שנתיים
 • היה הנורמה עד 1960 – 90% מהילדים היו גמולים עד גיל שנה וחצי
תינוק עם נייר טוילט

בקורס עושים ״ביי-ביי״ לחיתולים נדבר על:

 • מהי שפת הסימנים לתינוקות ויתרונותיה
 • מתי ואיך להתחיל ללמד סימנים
 • מתי ואיך לחשוף את התינוק לסיר
 • ארבעת השלבים בתהליך הגמילה של Baby Signs® – תוכנית שפותחה על ידי שתי דוקטוריות להתפתחות הילד
 • חמשת הסימנים של תוכנית הגמילה של Baby Signs® וסימנים שימושיים נוספים שיאפשרו לתינוק שלכם לתקשר אתכם ולהנות מהדרך
 • שאלות ותשובות

®Baby Signs היא דרך מהנה ומעצימה לאפשר לילדיכם לתקשר עם הסביבה ולכם להיות הורים שלווים ורגועים יותר.

תינוק עושה ״כל הכבוד״

המנחה - איילת צוויג

נעים מאוד, אני איילת צוויג, מלווה ומדריכה הורים לתינוקות כ-12 שנים והמייסדת של Baby Signs Israel.

אני בוגרת תואר ראשון בפסיכולוגיה, דולה לאחר לידה מוסמכת, מדריכת עיסוי תינוקות מוסמכת ובוגרת ההכשרה כמטפלת התפתחותית של מרכז מפנה. מאז 2011 ליוויתי מאות הורים לתינוקות בתהליכי ליווי, מפגשי יעוץ וסדנאות והעשרתי את הידע שלי בעוד מספר קורסים והשתלמויות. ב-2017, לאחר שנתיים של הדרכת הורים כמדריכת ™Baby Signs, החלטתי לפתוח את השלוחה הישראלית.

אני מאמינה שתינוקות מתקשרים איתנו מהרגע הראשון. בחודשים הראשונים, הם מעבירים לנו מסרים לגבי הרצונות והצרכים שלהם בעזרת שפת הגוף, קיטורים ובסוף בכי. שפת הסימנים לתינוקות היא המשך ישיר של השימוש של התינוק בשפת הגוף כדי להעביר מסרים עוד לפני המילים.

איילת וביבו

הורים ואנשי מקצוע מספרים:

המלצה במסנג׳ר
המלצה בוואטסאפ
המלצה מאמא של אורי

"תודה רבה על סדנת baby signs מרתקת ומיוחדת!!! למדתי המון על חשיבות התקשורת הלא מילולית עם התינוקות שלנו. למדתי כמה שזה משפיע עליהם לטווח הארוך לפי המחקרים. כמה שזה מפתח אותם, מזרז את תחילת הדיבור ומפתח את האינטיליגנציה. מצפה כבר ליישם וללמד את יולי שלי להשתמש בשפת הסימנים לתינוקות. המפגש היה מאוד מהנה ואת מקסימה, יסודית ומקצועית! תודה רבה!!!"
גלי, אמא ליולי בת השנה

״זמן קצר אחרי ששמתי את התאומים (בני שנה וחצי) לישון, הם התחילו לבכות ולקרוא לי, משהו שהוא די חריג עבורם. נכנסתי לחדר והם שניהם עשו לי את הסימן של ״אוכל״! חשבתי על זה והבנתי שהם באמת לא אכלו הרבה באותו הערב ויתכן והם עדיין רעבים – ובאמת הם אכלו המון!! אם הם לא היו יודעים לסמן לי הייתי שמה אותם לישון עדיין רעבים, מבלי להבין מה הם באמת צריכים!

שפת הסימנים גם עוזרת להם להבין מילים חדשות. יש הרבה מילים שהם לומדים אחרי שהם מסמנים אותה לתקופה קצרה לפניכן. הם אומרים את המילה ביחד עם הסימן – בלי הסימן לא היינו מבינים אבל עם הסימן, גם אנחנו וגם האחים הגדולים שלהם מבינים אותם וכך הם מתלהבים ואומרים את המילים שוב ושוב, ולומדים מילים יותר ויותר מהר! מאחר ויש לי 2 ילדים גדולים שלא למדו לסמן, אני ממש רואה את ההבדלים ומאוד נהנית מהחוויה הזו! Baby Signs ממש העשיר לנו את החיים עם הבנים שלנו!״
אמא לארבעה

״תינוקות הם חכמים יותר ממה שנדמה לנו והשפה שלהם עשירה ממה שאנו מניחים. עוד הרבה לפני שהם מתחילים לדבר הם יכולים להביע עצמם באמצעות סימנים ומחוות״
ג׳יין פאולי

גם רופאי ילדים מעודדים את השימוש בשפת הסימנים לתינוקות:

״אם אתם מעוניינים לעזור לילדכם לבטא את הצרכים שלו עוד לפני שהוא יכול לדבר, לסייע לו להעביר את הרגשות שלו ולעודד את ההתפתחות האינטלקטואלית, לימוד שפת הסימנים הוא אחד הדברים הטובים ביותר שאתם יכולים להעניק לתינוקכם. כרופא ילדים אני ממליץ בחום ובהתלהבות להורים טריים להכיר ולהשתמש בשפת הסימנים״
רובין הנסן MD